ENERGETICKÉ BODY - ČAKRY, ICH MIESTO A FUNKCIA

Čakra v Sanskrite znamená koleso. Ide o energetické centrá tela. Každá čakra zodpovedá za energie, orgány v ľudskom tele a za psychické schopnosti. Ak má čakra dostatok energie, človek funguje bez problémov. Ak energia poklesne, dostavia sa problémy, choroby a bolesti.

Párne čakry zosobňujú “ženské” vlastnosti ako uvoľnenosť a otvorenosť. Upevňujú  právo cítiť, milovať a vidieť. Nepárne čakry zosobňujú “mužské” vlastnosti: presadzovanie vôle, právo mať, požadovať, hovoriť a vedieť.

Teraz sa poďme na jednotlivé čakry pozrieť bližšie:

MULA DHARA / Koreňová čakra

Nachádza sa na konci chrbtice. Čakra je spojená s prvkom Zeme. Riadi vylučovanie a je spojená so zmyslom čuchu - nosa. Spája sa s marmou GUDA.

NEROVNOVÁHA

Pri nerovnováhe alebo slabej funkcii koreňovej čakry môže osoba pociťovať úzkosť, obavy, alebo nočné mory. Z hľadiska fyzického sa nerovnováha prejaví ako problém v hrubom čreve, problém s močovým mechúrom. U mužov môžu nastať problémy s prostatou. Aj poruchy príjmu potravy môže byť príznakom nerovnováhy.

AKTIVÁCIA

Muladhara je koreňová čakra a pri nerovnováhe ovplyvňuje aj tok energií v ďalších čakrách. Je preto veľmi dôležité aby sa čakra aktivovala. Spôsoby sú napríklad tanec, prana yáma, nosenie červeného oblečenia čo najbližšie k čakre - napr. prádla (úplne vážne), ružový kúpeľ a asany ako napr. Padmasana, Malasana, Pavanamuktasana.

  

 

 

SWADHISTANA - Sakrálna - Sexuálna čakra

Nachádza sa v presnom strede tela pod pupkom. Čakra je spojená s prvkom vody. Riadi reprodukciu v tele a je spojená so zmyslom chute - jazyka. Spája sa s marmovými bodmi KUKUNDARA a VITAPA. 

NEROVNOVÁHA

Prejavuje sa ako strata kontroly nad emóciami. Môže viesť  k dramatizovaniu vecí a iracionálnemu mysleniu. Čakra je zvlášť náchylná k citovým vplyvom. Akékoľvek problémy v živote môžu ovplyvniť emócie, vrátane problémov vo vzťahoch, zamestnaní, finančné problémy. Ľudia sa stávajú chladní a materialistickí, majú zvýšené sexuálne potreby a túžby čisto fyzického uvoľnenia. Patria sem tiež rôzne druhy závislostí. Z fyzického hľadiska sa vyskytuje syndróm dráždivého čreva, problémy s plodnosťou, obličkové kamene, rakovina vaječníkov u žien a semenníkov u mužov. 

AKTIVÁCIA

Čakra sa aktivuje keď človek začnete robiť to, čo mu robí radosť a usiluje sa žiť zdravým spôsobom života. Najlepšíí a najzdravší spôsob je nájsť a vyjadriť svoj talent. Konzumácia oranžových potravín ako pomaranče, orechy a mrkva prispejú k aktivácii čakry. Nosenie oranžového oblečenia a praktikovanie asán ako  Baddha Konasana, Bhujangasana a Eka PadaRajakapotasana čakru aktivuje.

  

MANIPURA - Pupočná čakra

Znamená “miesto šperku” a nachádza sa priamo nad pupkom. Čakra je spojená s prvkom ohňa. Riadi trávenie - žalúdok a je spojená so zmyslom zraku - očami. Spája sa s marmovým bodom MABHI.

NEROVNOVÁHA

Nerovnováha sa prejavuje ako zlé rozhodnutia, zlá koncentrácia a neschopnosť správneho úsudku. Nerovnováha v tejto čakre vedie k pocitom, že je človek viac či menej, než ostatní ľudia. V čakre sú uložené aj emocionálne spomienky.  Z fyzického hľadiska sú to žalúdočné vredy, tráviace ťažkosti, diabetes, poruchy príjmu potravy a iných chorôb viazaných na tráviaci systém.

AKTIVÁCIA

Farba čakry je žltá. Žlté oblečenie a jedlo ako banány, slnečnicové semienka, žltá paprika, vedia významne pomôcť. Korenie ako zázvor, harmanček, mäta, a rasca sú tiež nápomocné. Čakra je spojená so slnkom a ohňom a meditácia plus yoga na slnku ju aktivuje. Najlepšie je praktikovať Suryanamaskar a asany ako Bhujangasana a Dhanurasana.

 

ANAHATA - Srdcová čakra

Nachádza sa v centrálnom toku chrbtice v blízkosti srdca, medzi prsiami. Čakra je spojená s prvkom vzduchu. Riadi cirkuláciu a je spojená so zmyslom dotyku - kože. Taktiež s marmovým bodom HRIDAYA.

NEROVNOVÁHA

Nerovnováha sa prejavuje v negatívnom myslení, človek sa cíti nemilovaný, nehodný a nedocenený. Je veľmi pravdepodobné, že má znížený úsudok vo výbere ľudí, ktorých má a nemá rád. Je nedôverčívý a odmeraný. Z fyzického hľadiska môže ísť o problémy ako  búšenie srdca, bolesť v hrudníku, zlý krvný obeh, vysoký / nízky krvný tlak, a vo vážnejších prípadoch riziko srdcového infarktu.

AKTIVÁCIA

Čakra sa aktivuje hlavne láskou. Nový vzťah, láska k blízkym, k domácemu zvieratku, priateľom, prírode a okoliu. Farba tejto čakry je zelená. Aktivuje ju aj pobyt v prírode, medzi stromami na lúke v tráve, zelené oblečenie alebo pitie zelených smoothie, čakru rýchlo vráti do rovnováhy. Cvičenie yogy a asany ako Ustrasana, Uttanasana a Bhujangasana sú priamo vhodné pre srdcovú čakru.

  

 

VISHUDDHA - Kŕčna čakra

Nachádza sa v oblasti krku blízko chrbtice v tkz. krčnej jamke. Čakra je spojená s prvkom éteru. Riadi dýchanie a je spojená so zmyslom hlasu - hlasivky. Marmové body pre kŕčnu čakru sú - NÍLA, MANAYA a AMSA

NEROVNOVÁHA

Prejavuje sa v kritickom myslení. Človek často kričí a zvyšuje hlas alebo sa naopak nevie vyjadrovať. Hovorí príliš potichu a bojí sa prehovoriť. Z fyzického hľadiska to môže byť bolesť v krku, angíny, bolesť a problém so zubami, afty, problémy so štítnou žľazou a boľavé ramená alebo paže. 

AKTIVÁCIA

Čakra sa aktivuje slobodným prejavom, vyjadrovaním pocitov s dôrazom na lásku. Pomôže aj dívanie sa na modré nebo, pobyt pri mori, modré oblečenie, voda, jedenie vodnatého ovocia a vyživovanie tela v podobe stravy. Spev a masáž ju tiež aktivujú. Cvičenie asán ako Salamba Sarvangasana, Viparita Kirani a Bhujangasana pomôže aktivovať kŕčnu čakru.

  

AJNA - Čakra tretieho oka

Nachádza sa presne v strede čela, kde je miesto tretieho oka. Čakra je spojená s mysľou. Riadi nervový systém a intuíciu. Je spojená so zmyslom vyššieho vedomia. Tretie oko nám dáva schopnosť vnímať minulosť, prítomnosť aj budúcnosť. Marmové body pre čakru tretieho oka sú STAPANI, AJNA.

NEROVNOVÁHA

Prejavuje sa stresom, ktorý sprevádzajú časté bolesti  hlavy, na čele a spánkoch. Človek blúzni a je paranoidný. Môže mať tendenciu byť kritický, nesympatický alebo je prehnane intelektuálny. Môže mať tiež naopak problém s chápaním, intuíciou, chýba mu empatia a môže ovplyvniť aj pamať. Z fyzického hľadiska môže ísť napr. o mozgové cysty, nádory, mŕtvicu, slepotu, hluchotu, kŕče, nespavosť, mentálne postihnutie, panika, depresia, závislosť, migrény, bolesti hlavy, závraty, nevoľnosť, ušné bolesti, hormonálna nerovnováha atd.

AKTIVÁCIA

Čakra tretieho oka je spojená s farbou indigo. Nosenie indigo farebného oblečenia a príjem jedla ktoré vyživuje mozog a je bohaté na OMEGA 3 Mastné kyseliny - napr. konopné, ľanové a chia semiačka, avokádo ale aj jahody a antioxidant goji berries, vie veľmi pomôcť. Aplikácia olejov z levandule, santálového dreva alebo aplikácia šafránu - BINDI bodka - čakru aktivuje. Yoga asany ako Balasana, Uttanasana a Salamba Sarvangasana prispejú k aktivácii.

  

 

SAHASRARA - Korunná čakra

Sa nachádza na temene hlavy v najvyššom bode na tele. Čakra je spojená s vedomím. Riadi nervový a mentálny systém - mozog. Marmový bod je ADIPATI.

NEROVNOVÁHA

Čakra v nerovnováhe sa prejavuje - ľudovo - “uletením” - čiže človek sa míňa s reálnou existenciou, nieje braný vážne alebo sa cíti byť viac ako ostatní. Môže mu chýbať viera alebo mať vnútorný hnev na Boha a iné vyššie sily. Môže ísť aj o prehnané strachy, hlavne strach zo smrti. Aj autizmus je prejav nerovnováhy korunnej čakry. Z fyzického hľadiska môže ísť o svalové ochorenia, chronickú únavu, ktorej dôvod nieje lekársky známy. Citlivosť na svetlo a určité zvuky a už spomínaný autizmus môžu byť prejavom nerovnováhy korunnej čakry.

AKTIVÁCIA

Farby korunnej čakry sú fialová a biela. Kryštály - napr. ametyst je veľmi vhodný na aktiváciu. Jedenie sladkých zdravých jedál ako datle na slnku sušené ovocie je veľmi vhodné. Na výživu a zahriatie korunnej čakry sa používa sezamový olej a pri ochladení je vhodný kokosový. Jednoduchá masáž  marmového bodu Adipati týmito výživnými olejmi čakru aktivuje. Taktiež asany Salamba Sirsasana, Padmasana a Salamba Sarvangasana aktivujú korunnú čakru.

  

 

Páčil sa vám tento článok? Máte otázky alebo pripomienky? Využite možnosť komentárov pod článkom :)

Facebook

Ponuka

  • Skupinové prednášky
  • Týždenné a mesačné jedálničky
  • Osobné konzultácie
  • Ayurvedská diagnostika a masáže
  • Príprava a predaj raw sladkých a slaných pokrmov
  • Ochutnávky
  • Príprava a predaj Green Smoothie
  • Cvičenie Yogy
  • Škola (ne)varenia

Vaše postrehy

Blanka Kobayashi

Matsudo International Cultural Ambassador - TOKYO, JP

 

Vanda is super talented and knows what she is talking about. She makes amazing food, healthy, nutritious and raw.

Kontaktujte nás