SI ČO JEŠ - ZDRAVÉ VLASY

V dnešnom článku sa  na žiadosť mnohých z vás, budem venovať KORUNE KRÁSY - VLASOM  a potravinám prospešným na ich kvalitu, rast a lesk. 

O tom, že jedlo vo veľkej väčšine vplýva na naše duševné a fyzické “bytie”, zdravotný stav, výzor a podiel energie, vieme všetci. 

Napriek tomu, nie vždy jeme to, čím by sme chceli “byť” - čiže potraviny čerstvé a ľahké na strávenie. Je tomu tak aj napriek tomu, že sme si vedomí faktu, že jedlo sa stáva súčasťou nielen nášho vnútorného bytia ale aj tkz. textúry našej pokožky a vlasov.

A kto z nás by nechcel mať krásne, lesklé a husté vlasy? Z túžby aby naša “koruna krásy” pôsobila čo možno najhonosnejšie ju často farbíme, nadpájame si umelé vlasy, cvakáme klipy, príčesky, tupírujeme alebo oslabujeme žehlením, natáčaním, fénovaním, gelovaním,…
Výsledkom sú suché, slabé a lámavé vlasy.
Zdravé vlasy, sú silné, husté a lesklé aj bez spomínaných “vylepšení”.
No a práve jedlo je kľúčom k zdravej a krásnej korune krásy. Ktoré potraviny by sme mali konzumovať?

LISTOVÁ ZELENINA A POTRAVINY BOHATÉ NA JÓD
Pravideľný príjem listovej zeleniny je skvelý spôsob, ako do jedálnička dostať komplexné živiny. V listovej zelenine nájdete napr. vitamíny B, C a E, rovnako ako draslík, vápnik, železo, horčík a omega 3 mastné kyseliny - všetky tieto živiny sú potrebné pre dobrý a zdravý rast vlasov. Udržujú vlasy hydratované, čo zabráni tvorbe lupín.
Mnoho problémov s vlasmi možno pripísať i disfunkcii štítnej žľazy. Tá totiž reguluje mnoho našich hormonálnych akcií. Rednutie vlasov, pomalý rast a suché vlasy môžu byť príznakom hormonálnych problémov. Jód je najdôležitejšia živina na reguláciu štítnej žľazy. Bohatým zdrojom jódu sú hlavne morské riasy ako wakame, nori, arame alebo dulse. Majú obrovské množstvo zdravotných benefitov o ktorých som písala v článku o riasach. Prečítať si ho môžete
TU.
Skúste napr môj tip na skvelú
zelenú polievku, wakame šalát alebo zelené smoothie.

 

ŠOŠOVICA
Milujem šošovicu!Viete, prečo je tak dobrá?
Je totiž výborným zdrojom zinku a biotínu, ktoré napomáhajú zdraviu vlasov. Ako je známe, je aj zdrojom bielkovín, ktoré sú dôležitou makro živinou pre naše vlasy. Bez dostatočného množstva bielkovín, vlasy rastú pomalšie, a sú slabšie. Konzumácia šošovice je bohatá aj na železo, ktoré podporí tvorbu hemoglobínu a rýchlejšiemu prekrveniu pokožky. To vlasy posilní a navodí im zdravý a rýchly rast. Príliš málo železa je hlavnou príčinou straty vlasov. Vlasové folikuly a korienky sú totiž napájané na krvné zásobenie a keď hladina železa klesne, naruší prívod živín do folikulu. To ovplyvňuje rast vlasov a môže viesť k vypadávaniu.  Dostatok železa nájdete nie len v šošovici ale aj v listovej zelenine ako špenát, mangold, kel alebo napr v brokolici a aj v datlách.

 

 

Vlašské orechy
Vlašské orechy sú skvelým zdrojom biotínu. Biotín pomáha posilňovať vlasy, znižuje vypadávanie vlasov a zlepšuje rast. Biotín je vo vode rozpustný vitamín B. Keď je ho príliš málo vlasy sú krehké a slabé. Vlašáky sú dobrým zdrojom minerálov ako zinok a selén. Ak sú vlasy suché, krehké až páperovité, môže to byť práve nedostatkom zinku. Orechy sú tiež dobrým zdrojom vitamínu E, ktorý poskytuje vlasom ochranu, predchádza lámaniu a štiepeniu vlasových končekov.

 

Tekvicové semiačka
Tekvicové semiačka sú úžasná potravina. Tak napr. sú plné zinku, ako aj vitamínov A a K a omega-3 mastných kyselín, z ktorých všetky sú nevyhnutné pre budovanie zdravých vlasov. Vitamín A je ďalej známy ako anti-ager, udržuje vlhkosť v pokožke, čo  zabraňuje tvorbe vrások a pokožku zanecháva pružnejšou. Tým semiačka pomôžu dosiahnuť lesklé vlasy a udržať v nich prírodné oleje čím udržujú pokožku hlavy v tip top stave.

 

Červená paprika
Vedeli ste, že červená paprika obsahuje viac vitamínu C ako pomaranče? Vitamín C je tkz. posilňovač kože. P
ôsobí na tvorbu kolagénu a tiež ako antioxidant. Antioxidanty neutralizujú voľné radikály a telo chránia. Konzumácia červenej papriky pomôže udržať pleť aj vlasy mladšie a lesklejšie na pohľad a hebké na dotyk.

 

Kokos
Voda z kokosových orechov je skvelý prírodný prostriedok hydratácie, čo je samozrejme veľmi prospešné na výživu vlasov. Kokosový olej, ktorý má vysoký obsah zdravých tukov, vitamíny E a K a množstvo minerálov, je jedným z najlepších prírodných živín pre vlasy, podporu ich rastu a lesk. Je tiež vysoko účinný pri znižovaní strát bielkovín, kedy sa vlasy stávajú slabé a náchylné na poškodenie. Aplikuje sa vnútorne ako aj zvonka - aplikáciou od korienkov až po končeky, ideálne cez noc.

 

Hemp seeds
Konopné semená sú tvorené z 30 percent čistých bielkovín plus obsahujú celý rad aminokyselín a esenciálnych mastných kyselín. Tie sú potrebné na udržanie štruktúry pokožky. Príznaky suchej pokožky a svrbenie po použití konopných semiačok po dobu 20 týždňov/jednu až dve polievkové lyžice denne výrazne zlepšia až úplne odstránia. Ja sama konopné semiačka a olej vyznávam a uznávam. Konopné semiačka môžete nájsť napr. ako súčasť nášho obľúbeného smoothie
ENERGY - ktorý si môžete zakúpiť už od septembra 2016 vo vybraných prevádzkach Starého mesta.

Ananás
Táto sladká pochúťka má vysoký obsah vitamínu C a enzým bromelín, ktorý je známy ako tkz. účinná "kožná aviváž". Pitie ananásového džúsu alebo konzumácia ovocia pomáha telu syntetizovať kolagén, ktorý podporuje stavbu a štruktúru pleti, zatiaľ čo vitamín C a aminokyseliny napomáhajú bunkám a tkanivám v obnove a vytvárajú mladistvý vzhľad. Vyskúšajte napr. náš
PINA COLADA smoothie, ktorý je veľmi obľúbený festivalový nápoj našich Rawlicious priaznivcov.

 

Guava a jej listy
Toto tropické ovocie a jeho listy sú plné vitamínu C a B. Vitamín C a benefity už boli vyššie spomenuté no a vitamín B efektívne napomáha rastu a hustote vlasov. Vitamín B3, B5 a B6 dodávajú pokožke lesk a vitamín B2 pomáha obnove buniek a tkanív. Listy guavy sú účinné pri zastavení vypadávania vlasov a podporu rastu. Odvarom z listov guavy si premývajte vlasy a žiadané výsledky sa dostavia už čoskoro. Samotná guava dodáva množstvo vitamínov a minerálnych látok do tela a unikátna zložka tohto ovocia tiež podporuje lepšie vstrebávanie živín z potravy. Práve správne vstrebávanie živín môže ľahko vyliečiť vlasy, vlasovú pokožku a jej problémy.

Škorica
Konzumácia tejto vynikajúcej koreniny napomáha podpore krvného obehu. Dokáže stimulovať rast vlasov tak, že prináša kyslík a živiny do vlasových folikul a posilňuje ich.
Jesť správnu dávku škorice prinesie vitamíny a minerálne látky ktoré dodajú vlasom silu a lesk. Ale pozor, so škoricou to nepreháňajte. Všetkého veľa škodí.

 

Tak na dnes je to všetko. Dúfam, že sa vám článok páčil a vydáte sa na cestu za zdravými a krásnymi vlasmi. Inšpirujte sa aj prírodnými maskami, ktoré publikujem už čoskoro. Nezabúdajte, SME ČO JEME :)

Facebook

Ponuka

  • Skupinové prednášky
  • Týždenné a mesačné jedálničky
  • Osobné konzultácie
  • Ayurvedská diagnostika a masáže
  • Príprava a predaj raw sladkých a slaných pokrmov
  • Ochutnávky
  • Príprava a predaj Green Smoothie
  • Cvičenie Yogy
  • Škola (ne)varenia

Vaše postrehy

Blanka Kobayashi

Matsudo International Cultural Ambassador - TOKYO, JP

 

Vanda is super talented and knows what she is talking about. She makes amazing food, healthy, nutritious and raw.

Kontaktujte nás