ZDRAVIE UKRYTÉ V KVETOCH

Počuli ste už známu vetu: “Zastav sa a voňaj ruže."?

A čo tak zjesť ruže? Kvety sa nejedia? Omyl! Veľa druhov kvetín sú jedlé a dodávajú množstvo kľúčových živín potrebných pre dobré zdravie.

VITAMÍNY

Väčšina jedlých kvetov dodávajú vitamín C, čo je známa živina, ktorá pomáha odvrátiť infekciu. Šálka ​​surového boráku lekárskeho, napríklad, poskytuje 31,2 mg vitamínu C, čo je asi 42 percent z 75 miligramov potrebnej dennej dávky ženy a 35 percent z 90 miligramov mužov.
Šálka ​​tekvicových kvetov zásobuje 643 jednotiek vitamínu A. Okvetné lístky ruží poskytujú malé množstvo vitamínu E a levandula je ďalším dobrým zdrojom vitamínu A.

MINERÁLY

Mnoho druhov jedlých kvetov, ako je chryzantéma alebo viola, obsahujú vyššiu dávku draslíka. Draslík je minerál, ktorý podporuje správnu funkciu srdca a svalov. Šálka boráku lekárskeho obsahuje asi 3 mg železa. Tekvica dodáva malé množstvo železa a levandula s borákom obsahujú vápnik.

Fytoživiny

Živé farby jedlých kvetov naznačujú prítomnosť prospešných látok zvaných fytoživiny. Ide o flavonoidy a antioxidanty, z ktorých každý môže znížiť riziko vzniku niektorých zdravotných problémov, ako je rakovina a ochorenie srdca.
Nechtík, napríklad, obsahuje flavonoidy, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením. Kvety nechtíka tiež obsahujú viac luteínu a zeaxantínu, ako kel, kapusta či špenát. Obe tieto zlúčeniny môžu pomôcť chrániť oči pred poruchami spôsobené vekom. Fialky sú zdrojom rutínu, ktorý podporuje zdravie ciev a znižuje zápal. Chryzantémy sú ďalšie jedlé kvety, ktoré sú dobrým zdrojom antioxidantov.

Avšak pozor nie všetky kvietky sú jedlé! Za radom každý radšej nejedzte a poradte sa z odborníkom na danú tématiku alebo naštudujte podrobnejšie literatúru. Taký náprstník a šafrán napríklad, sú silne jedovaté. Pár z jedlých kvetov a ich účinky vám teraz rada predstavím:

Facebook

Ponuka

  • Skupinové prednášky
  • Týždenné a mesačné jedálničky
  • Osobné konzultácie
  • Ayurvedská diagnostika a masáže
  • Príprava a predaj raw sladkých a slaných pokrmov
  • Ochutnávky
  • Príprava a predaj Green Smoothie
  • Cvičenie Yogy
  • Škola (ne)varenia

Vaše postrehy

Blanka Kobayashi

Matsudo International Cultural Ambassador - TOKYO, JP

 

Vanda is super talented and knows what she is talking about. She makes amazing food, healthy, nutritious and raw.

Kontaktujte nás