SI ČO JEŠ

Už sám Ludwig von Feuerbach povedal - “Človek je tým, čo zje.“ A nebol jediný. O tom, že jedlo vo veľkej väčšine vplýva na naše duševné a fyzické “bytie”, zdravotný stav, výzor a podiel energie, vieme už asi všetci. Napriek tomu, nie vždy jeme to, čím by sme chceli “byť” - čiže potraviny čerstvé a ľahké na strávenie. Je tomu tak aj napriek tomu, že sme si vedomí faktu, že jedlo sa stáva súčasťou nielen nášho vnútorného bytia ale aj tkz. textúry nášho tela. So zdravým čerstvým jedlom totiž prichádza nielen krása ale aj nekonečný príval energie a dobrej nálady a zdravia. Ayur-veda, ktorej štúdiu sa dlhodobo venujem, má jednu hlavnú zásadu. Tou je jesť jedlo vždy čerstvé - žiadne konzervované, predvarené ani mrazené produkty do našich úst nepatria.

KRÉM ŽIVOTA

Jedlo je ako náš obľúbený pleťový, či telový krém. S tým rozdielom, že je vnútorný. Pôsobí na regeneráciu bunečnej štruktúry a prispieva k rýchlemu rastu nových buniek. Ak príjmame životne dôležité vyvážené živiny, naša pleť je mäkká, pružná a bez závad. Pozrime sa teda bližšie čo naše telo potrebuje a kde to nachádza.

 

ANTIOXIDANTY

Ovocie a zelenina obsahujú silné antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť pokožku pred poškodením buniek, ktoré je spôsobené voľnými radikálmi. Tie sú spôsobené fajčením, znečistením ovzdušia, priamym slnečným svetlom ( čo môže spôsobovať vrásky a vznik stareckých škvŕn) ale aj nevhodným jedlom. Dôležité je príjmať dostatok čertvého ovocia a zeleniny a to aspoň päť porcií denne. Beta karotén, v tekvici, mrkve alebo sladkých zemiakoch, luteín, ktorý obsahuje kel, papája a špenát sú silnými antioxidantmi, dôležitými pre vývoj zdravých kožných buniek a krásnej pleti.

VITAMÍN C

Vitamín C je taktiež výborný antioxidant. Je veľmi dôležitý na budovanie silného imunitného systému, pre zdravú a žiarivú pleť a napomáha liečiť rôzne závady na pokožke, napríklad aj škvrny. Hojí rany, popáleniny a krvácajúce ďasná. Urýchľuje hojenie rán po operáciach a hojenie jaziev. Pomáha znižovať hladinu cholesterolu.
Najlepším zdrojom sú zelená listová zelenina, čierne ríbezle, čučoriedky, brokolica, guava, kiwi, pomaranče, papája, jahody, sladké zemiaky, citrusové ovocie, šípky, petržlen, kapusta
Napomáha vytvárať kolagén, ktorý dodáva pružnosť pokožke.

SELÉN

Selén je ďalší silný antioxidant. Funguje spolu s ďalšími antioxidantmi, ako je vitamín E a C, a má veľmi zásadný význam pre náš imunitný systém. Bez selénu by pečeň neplnila svoju funkciu a netvorili by sa ani dôležité hormóny. Bolo zistené, že selén je nevyhnutný pre tvorbu aktívnej formy hormónu štítnej žľazy, pre zdravú pokožku a vlasy a pre zachovanie normálneho zraku
Štúdie naznačujú, že strava bohatá na selén môže pomôcť chrániť proti rakovine kože, poškodeniam slnkom (vrásky, starecké škvrny). Jeden so spôsobov, ako zvýšiť príjem selénu, je sú para orechy.
Zmiešajte para orechy s inými semenami bohatými na vitamín E a posypte nimi napr šalát alebo iné ľahké jedlo.
Ďalším dobrým zdrojom sú napr. paradajky a brokolica, obilniny, citrusove plody, avokádo, šošovica,…

VITAMÍN E

Vitamín E chráni pokožku pred oxidáciou a poškodením buniek a podporuje zdravý rast kože. Poradí si s problémami s akné, predmenštruačným syndrómom, zastáva dôležitú úlohu pri správnom trávení a metabolizme tukov. ochraňuje pred rôznymi druhmi rakoviny, alzheimerom, astmou, cukrovkou, migrénov či chorobami srdca. Potraviny s vysokým obsahom vitamínu E sú napr mandle, avokádo, lieskové orechy, píniové oriešky, slnečnicové semiačka, strukoviny,…

H2O

Pleť potrebuje vlhkosť aby zostala flexibilná. Dokonca aj mierna dehydratácia spôsobí, že vaša pleť vyzerá sucho, unavene a má odtieň šedej. Dobrá je voda ale aj bylinné čaje, bez kofeínu.
Snažte sa vyhnúť fajčeniu a nadmernej konzumácii alkoholu, tie taktiež môžu za zrýchlené starnutie pokožky.

ZDRAVÉ TUKY
OMEGA 3 a 6

Uistite sa, že máte dostatok omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Jedná sa o esenciálne mastné kyseliny, ktoré sa dostanú do tela iba prostredníctvom stravy. Omega-3 mastné kyseliny nájdete napríklad v semiačkach ľanu, chia semiačkach, šošovici a fazulke,… atd. Omega-3 tuky povzbudzujú v tele produkovať látky s protizápalovými účinkami, ktoré eliminujú najmä zápalové procesy v koži (akné) a kožné ochorenia, ako je napríklad ekzém a psoriáza

SACHARIDY

Sacharidy sú dôležité tak isto ako tuky avšak tak ako tuky - nie je sacharid ako sacharid.
Strukoviny sú známe tým, že sachariny uvoľňujú pomaly a postupne. Poskytuje tak stabilné dodávky energie. Dôležité je vyhnúť sa sacharidom s vysokým GI a rafinovaným cukrom ktoré obsahujú napr. sušienky a sladké nápoje. Vedú k zvýšenej produkcii inzulínu, čo môže poškodiť tvorbu kolagénu v pokožke a urýchliť  starnutie a vznik vráskok.

ZINOK

Zinok sa nachádza vo všetkých rastlinných a živočíšnych bunkách a je nevyhnutný pri vytváraní nových tkanív. Tento fakt ho činí nevyhnutným pri správnom raste a rozvoji v detstve. Zinok je zložka viac ako 100 enzýmov, ktoré súvisia s trávením tukov, bielkovín a sacharidov, a túzko súvisí aj s podielom našej energie. Podporuje imunitný systém chráni pred infekciami a je zodpovedný za funkciu mazových žliaz v koži, ktoré pomáhajú napraviť poškodenie kože a udržiavať pokožku jemnú a vláčnu. Potraviny bohaté na zinok sú napr. lieskové orechy, brazílske orechy, strukoviny, tekvicové a dyňové semiačka, …

V nasledújúcich článkoch vám prezdradím, ako jedlo vplýva na jednotlivé časti nášho tela, či už je to naša pleť, vlasy, postava, zažívanie atd.
Takž
e “STAY TOONED”

Facebook

Ponuka

  • Skupinové prednášky
  • Týždenné a mesačné jedálničky
  • Osobné konzultácie
  • Ayurvedská diagnostika a masáže
  • Príprava a predaj raw sladkých a slaných pokrmov
  • Ochutnávky
  • Príprava a predaj Green Smoothie
  • Cvičenie Yogy
  • Škola (ne)varenia

Vaše postrehy

Blanka Kobayashi

Matsudo International Cultural Ambassador - TOKYO, JP

 

Vanda is super talented and knows what she is talking about. She makes amazing food, healthy, nutritious and raw.

Kontaktujte nás