MOJE SUPERPOTRAVINY 2. ČASŤ

No a tu sú ďalšie superpotraviny, ktoré si právom zaslúžia tento titul. Ak ste nečítali prvú časť článku o superpotravinách, nájdete ho TU.

 

MORINGA

Domovom moringy je India, Arabský polostrov  a Madagaskar. Na základe výskumov, má táto pomerne neznáma rastlina najväčší obsah živín na svete.
Pre jej neprekonateľný obsah antioxidantov sa jej hovorí aj “zelený zázrak”..
Pre mňa predstavuje jedinečnú superpotravinu a snažím sa šíriť jej benefity a osvetu viac a viac medzi ľudí.

LIEČBA HNAČKY A PARAZITOV.
Listy majú vysoký podiel využiteľných proteínov a zároveň poskytujú viaceré minerály, vitamíny a stopové prvky. Listy vykazujú aj vysoký obsah sekundárnych rastlinných látok. Šťava z listov stabilizuje krvný tlak a používa sa aj na liečbu úzkosti. Je tiež výborné antiseptikum kože. Obklady z čerstvého vývaru listov sa používajú na zníženie opuchu žliaz. Spolu s  medom a kokosovým mliekom 2 -3 krát denne,je výborným liekom na hnačku a kolitídu.

Listy sa používajú aj ako preháňadlo a vedia si veľmi účinne poradiť s črevnými parazitmi.
Konzumácia zvyšuje produkciu materského mlieka.
V čerstvom stave sa zháňa ťažšie ale dajú sa kúpiť semiačka a vypestovať sa, alebo sa dá zaobstarať v práškovej forme. Dá sa zadovážiť už aj u nás v bioshopoch, prípadne sa na mňa obráťte, rada vám pomôžem.

ŠAFRÁN

Najdrahšia a najzdravšia korenina - pre mňa jednoznačne superpotravina. Je veľmi vzácny a drahý keďže blizny sa oberajú ručne. Doposiaľ totiž nebol vynájdený, stroj, ktorý by dokázal citlivú prácu ľudských rúk nahradiť. 95% celkovej svetovej produkcie šafránu pripisujeme Iránu, nasleduje India, Čína, Maroko, Grécko a Španielsko.

CHRÁNI PRED STRESOM.
Korenie je výborným zdrojom minerálnych látok, ako je meď, draslík, vápnik, mangán, železo, selén, zinok a horčík. Je zdrojom mnohých dôležitých vitamínov, vrátane vitamínu A, kyseliny listovej, niacínu, riboflavínu a vitamínu-C.
Obsahuje karotenoidy ktoré dávajú piestikom ich charakteristickú zlatisto žltú farbu. Napr. Zea-xantín, lykopén, a beta - karotén. Ide o dôležité antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť ľudské telo od oxidácie vyvolanej napr. stresom.
Konzumácia šafránu je veľmi účinná prevencia rakoviny a infekcií rôzneho druhu. Tým, že má schopnosť upokojiť telo a odstrániť stres, sa vývar používa aj ako efektívna liečba insomnie - nespavosti.
Taktiež je to účinné antiseptikum, antidepresívum a aplikuje sa napr. aj proti žalúdočným kŕčom a nadúvaniu.

Stačí štipka šafránu do omáčky, čaju alebo pokrmu aby ste pocítili jedinečnú chuť a účinky tejto superkoreniny. Je síce dosť drahá ale oplatí sa do nej investovať. Vaše telo sa vám poďakuje dobrým zdravím.

 

 

Shatavari

patrí medzi bylinku, ktorú rada propagujem a dávam do povedomia hlavne kôli aktuálnemu problému zníženej plodnosti a pôrodnosti. Tým v posledných rokoch trpí stále viac a viac párov našej západnej civilizácie. Aj shatavari som venovala celý článok, takže keby ste chceli viac informácií nájdete ich TU.
Shatavari nazývajú aj Indická Špargľa alebo ešte zaujímavejší názov je, “tá, čo má 100 manželov”. Je totiž mimoriadne prospešná hlavne pre ženy.

LIEK NA NEPLODNOSŤ.
Upravuje hladinu hormónov vďaka prírodnému obsahu estrogénu, ktorá spĺňa potreby ženského zdravia od začiatku vývoja, po celý jej život. Bylinka je účinná pri menopauze ale hlavne, má vynikajúce výsledky pri liečbe neplodnosti a rôznych ochoreniach pohlavných orgánov.
Jej omladzujúce schopnosti sú veľmi prospešné pre reprodukčný systém a užívanie napomáha zdravej produkcii materského mlieka.Shatavari si však nemusia odopierať ani muži, keďže ide o prírodné afrodiziakum, zvyšuje libido a taktiež kvalitu spermií.

Vývar z koreňa alebo prášok sa používa napr. ako preháňadlo, na liečbu vredov a gastroparézy (stav, keď žalúdoku trvá príliš dlho, aby sa obsah vyprázdnil). Gastroparéza môže spôsobiť pálenie záhy, bolesti brucha, vracanie a hnačku.

Konzumácia Shatavari upokojí, vyžíví a slúži ako prevencia proti nádorom rôzneho druhu.Efektívne hydratuje telo a  podporuje správnu funkciu dýchacích ciest.
Napomáha zdravej hladinu energie a sily, posilňuje imunitný systém a pôsobí ako silný prírodný antioxidant.
Verím, že vás Shatavari presvedčilo, že titul superpotravina mu právom patrí.

 

Shilajit

Zvyknem hovoriť: “To najlepšie na koniec.” A to najlepšie práve prichádza!

LIEK NA VŠETKO.
Shilajit nazývaný aj “pot himalájí” patrí medzi najdôležitejšie prírodné lieky ayurvédskej medicíny a lieči najrôznejšie ochorenia: urologicko - genitálne, diabetes, chronickú bronchitídu, astmu, žlčové kamene, žltačku, epilepsiu.
Taktiež zväčšenú pečeň a slezinu, rôzne tráviace poruchy, poruchy čriev, obličiek a močového mechúra,nervová slabosť,anémiu a napomáha rýchlemu hojeniu zlomenín kostí.
V Indii dobre známy ako “ničiteľ slabosti”, tým, že zaručí rýchly prísun energie.
Podporuje hlboké okysličenie, výživu a následnú obnovu buniek. Výsledkom je omladzujúci efekt pre telo, ako aj podpora prirodzenej antioxidačnej aktivity organizmu, čím umožňuje telu zbavovať sa voľných radikálov.

Nedávne štúdie poukazujú na to, že shilajit dodáva energiu a živiny priamo do bunky. Po tisíce rokov je shilajit v ayurvedskej medicíne používaný na pomoc a podporu energie, pamäti, nálady. Ďalej na vstrebávanie životne dôležitých živín a vyváženú hladinu cukru v krvi.
Je používaný aj ako účinná detoxikácia a prírodný antioxidant.

Tradične bol shilajit popisovaný ako “yoga vahi”, čo znamená, že všetko, čo je prijaté s ním bude posilnené vďaka jeho schopnosti preniesť akúkoľvek živinu priamo do bunky.
V jednej štúdii koenzýmu Q10, ktorý dodáva energiu do srdca, pečene a obličiek buniek, bol účinok zvýšený o 29% s prídaním shilajitu.

To isté platí aj o ostatných potravinách. V malých množstvách zvyšuje absorubciu živín s ovocia , zeleniny a akejkoľvek inej potraviny. 

 

Verím, že bol článok pre vás dostatočne obohacujúci. A čo vaše superpotraviny? Ktoré to sú. Budem rada, keď mi o nich napíšete v komentároch pod článkom.

 

Facebook

Ponuka

  • Skupinové prednášky
  • Týždenné a mesačné jedálničky
  • Osobné konzultácie
  • Ayurvedská diagnostika a masáže
  • Príprava a predaj raw sladkých a slaných pokrmov
  • Ochutnávky
  • Príprava a predaj Green Smoothie
  • Cvičenie Yogy
  • Škola (ne)varenia

Vaše postrehy

Blanka Kobayashi

Matsudo International Cultural Ambassador - TOKYO, JP

 

Vanda is super talented and knows what she is talking about. She makes amazing food, healthy, nutritious and raw.

Kontaktujte nás